Lektorský kurz paddleboard jógy

„Vézt lekce jógy na vodě můžeš přeci i bez kurzu…“

„Zbytečné peníze, k čemu ti to bude…?“

„Online? No do toho bych nešla…“

Když jsem se loni rozhodla věnovat se více józe na paddleboardu, hledala jsem všechno možné, kde bych se mohla dále vzdělávat, aby mé lekce opravdu stály za to. Ano, lekce jógy na podložce už vedu nějaký ten rok a lektorský kurz také mám. Patřím ovšem mezi lidi, kteří se rádi připraví a chtějí svým zákazníkům dát to nejlepší. A tak jsem začala „googlit“ možnosti dalšího vzdělávání ;-).

V Česku nic takového nebylo. Ani materiály v tištěné podobě. Sehnala jsem si tedy knížku ze zahraničí, kde byly jednotlivé ásany rozepsány včetně jejich provádění na souši i na vodě. Zároveň jsem se v ní dozvěděla spoustu dalších věcí, které se mi hodí i při samotném pádlování.

Po prolistování této knihy jsem ale chtěla vědět víc, třeba i z jiného zdroje. Našla jsem v USA školu jógy na paddleboardu – SUP YOGA CENTER, která vypsala lektorský kurz paddleboard jógy ONLINE. No… paddleboardy a online? To budu dělat jako jak? říkala jsem si. Po pročtení osnov jsem ale uznala, že to může být pro mě velmi přínosné a na kurz se přihlásila.

Možná si říkáte, jak asi takový online kurz na vodě probíhal ;)?

Tak, jako spousta ostatních kurzů, část je teorie a část praxe.

  • V teorii jsem si krásně zopakovala a podívala se na jógu opět z jiného pohledu.
  • Řekli jsme si informace k samotnému pádlování, jeho technikám a druhům paddleboardů .
  • Prošli jsme několik možností vodní záchrany a věnovali pozornost k bezpečnosti na vodě.
  • Ukázali jsme si několik pomůcek, které lze v lekcích využít.
  • Na závěr (a podstatnou část kurzu) se učili jak správně lekci vézt pro různé úrovně.

Tyto části jsem musela během 6 měsíců projít a splnit zkoušky formou testů. Poté následovala zkoušková videa, která jsem musela natočit a poslat hlavní lektorce Jess:

  • vodní záchrana
  • nastoupení na paddleboard
  • všechny druhy pádlování
  • vedení lekce (20-30min)

Po zaslání videí a jejich kontroly Jess jsem měla závěrečnou ústní zkoušku přes ZOOM, kdy jsme společně prošly všechna videa, řekly si k nim klady i zápory a poté mě čekaly nějaké doplňující otázky.

Přesto, že se jednalo o online kurz, tak si troufám říci, že na jeho ukončení jsem se musela dobře připravit. Líbilo se mi, že Jess do něj zahrnula všechny možné smysly a nestačilo si ho pouze jen tak „projít“.

Některé části pro mě byly dokonce náročnější, než kdybych je dělala „naživo“.

Představte si, že vedete lekci paddleboard jógy v angličtině na vodě, máte se u toho natáčet, aby vás bylo dobře slyšet, a ještě nikam neodplout (při natáčení jsem neměla svou vlastní kotvu, tak jsem improvizovala s pádlem :-D). Navíc jsem se natáčela na mobil sama…

Nebo že si správný způsob vodní záchrany nastudujete přes videa předem, než jdete do vody, ale pak vám to nějak „drhne“ a ani za nic toho druhého nemůžete vytáhnout z vody ven. Při znovupodívání se na instruktážní video zjistíte, že tonoucího máte držet úplně někde jinde… 😀 Takže znovu…

U tohoto typu učení jsem si uvědomila, že je opravdu super si danou činnost nejprve vyzkoušet alespoň náznakově na suchu přímo s videem a až potom jít zkoušet na vodu. Člověk je totiž velmi nepozorný. I když si myslí, že zná každý detail ;-).

Na druhou stranu jsem měla možnost využít krásného a klidného prostředí jezera Balaton v Maďarsku, kde to šlo skoro samo :).

Zacvičit si jen tak pro sebe při západu slunce… 🙂

Byla jsem moc ráda, když jsem kurz splnila a cítila se tak zase o něco víc připravená na vedení lekcí paddleboard jógy. V létě jsme si jich užili dostatečně a cvičili až do října :-).

Abychom ze cvičení jen tak nevypadli, rozhodla jsem se dále pokračovat v lekcích jógy na podložce, které schválně zaměřuji na přípravu jógy na vodě. Už se ale nemůžu dočkat, až se společně setkáme na vodní hladině a užijeme si ten čas společně obklopeni přírodou… 🙂

Do té doby se na vás budu těšit online každé úterý a středu v 19:00 ;-).

Miluju, když je "klasika" ozvláštěna něčím novým. Jsem lektorkou jógy na paddle boardu. Protože na vodě vše získává úplně jiný rozměr. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.