Moje rituály pro skvělý den

Fráze „ráno dělá den“ se může zdát klišé, ale je tomu skutečně tak. Sotva ráno rozlepíme oči, hned vezmeme do ruky mobil, projdeme novinky ze sociálních sítí nebo internetových magazínů, odpovíme na všechny zprávy, které se tam od večera nahromadily (protože to přeci nepočká, že 😉 ), zkontrolujeme e-maily a najednou zjistíme – kolik že už je hodin?!? Rychle ven z postele, ranní hygiena, přichystat snídani, abychom ji mohli v rychlosti s mobilem v ruce sníst a pak chvátat životem dál. Znáte to někdy?

Sama na sebe jsem byla vždycky pes. Nastavovala si nesmyslné cíle, úkoly a potom byla ze sebe zklamaná, když jsem je nestihla nebo vůbec nesplnila. Postupem času a zkoušením zjišťuji, co mi každý den zpříjemní, zlepší náladu a zefektivní mou práci. Pojďme se na to podívat společně.

Mobil počká – ráno i před spaním

Kromě budíku se snažím nelustrovat mobil hned z rána. Odložím ho na nějaké místo a až po ranních rituálech, o kterých budu mluvit dále, si ho vezmu. Vzorem je pro mě v tomto můj bratr, který si během práce ztiší vyzvánění, vypne wifi i data a tím pádem ho nic neruší. Do nedávna měl navíc tarif jen 120MB na měsíc, takže si opravdu rozmyslel, kdy si data zapne :-D. Na mobil se podívá, až když má hotovo. Takže pokud máte práci, kde se musíte hodně soustředit nebo něco vytváříte, tohle doporučuji.

Skvěle ještě funguje mít mobil ztišený v jiné místnosti a jít tam třeba jednou za hodinu. To už si každý zvolí sám dle toho, jaké má povinnosti, protože chápu, že jen tak odložit mobil je pro mnohá zaměstnání nemyslitelné ;).

Schladit se hned po ránu

Když spíte hluboko v horách, nemáte ani jinou možnost 🙂

Přibližně před rokem jsem se začala pravidelně otužovat. Proto, abych zjistila, co mi to dává. Když si ráno dám studenou sprchu nebo mám možnost vlézt někam do jezírka, tak mě to dokonale probudí a rozproudí krev v žilách.

Dechová cvičení

Pro zklidnění mysli a přenesení se do přítomnosti mi pomáhá dech. Sama se v této oblasti snažím stále vzdělávat, protože to spadá do jógové praxe, kde vedu ostatní klienty. Mám pro vás tip na jedno konkrétní cvičení, které momentálně praktikuji ráno po probuzení i večer před usnutím.

  • Sedněte si tak, abyste se cítili pohodlně (židle, polštářek,…), měli rovnou páteř kolmo z zemi, odtlačovali se pomyslně vzhůru od sedacích kostí za temenem hlavy a do toho uvolnili šíji a ramena.
  • Na začátku se zhluboka nadechneme nosem a vydechneme ústy. Uvědomíme si přítomný okamžik a necháme ostatní myšlenky plynout pryč. Můžeme zavřít oči.
  • Poté pokračujeme nádech i výdech nosem.
  • Cvičení probíhá následovně: Provedeme pomalý nádech na 4 doby -> zádrž dechu na 4 doby -> výdech na 4 doby -> zádrž dechu na 4 doby. Takto pokračujeme několikrát a můžeme počet dob postupně navyšovat.
  • S každých nádechem se snažíme vyplnit postupně břišní dutinu a poté hrudník. Správnost zkontrolujeme tak, že když si položíme dlaně prsty k sobě pod prsa. Prsty se budou při nádechu vzdalovat prsty od sebe. Hrudník se bude rozpínat do stran a při výdechu se budou prsty zase přibližovat k sobě.

Tohle, i další dechová cvičení pravidelně zařazuji do svých jógových lekcí.

Ranní rozcvička

Nemusíte hned cvičit celou hodinu a vstávat kvůli tomu o tolik dříve, abyste vše stihli. Stačí pár minut, kdy rozhýbeme tělo, rozproudíme krev a probudíme se tak do nového dne. A pokud přeci patříte do skupiny lidí, kteří mají rádi vedenou lekci nebo chtějí nasbírat tipy na ranní protažení, nabízím ranní jógovou lekci 1x týdně.

Obdobný efekt má i ranní procházka na čerstvém vzduchu. Takže pokud máte tu možnost dojít si do práce/školy pěšky, využijte toho :). Je to velký rozdíl oproti tomu sednout si ztuhlí hned ráno do auta.

Jídlo v dobré společnosti

Všude se dnes píše, jak máme dbát na stravu – kvalitu potravin, jejich původ, čerstvost. Na tom se asi shodneme všichni. Méně se ovšem mluví o prostředí a psychickém rozpoložení, jak jídlo konzumujeme. Pro mě je mnohem důležitější udělat si na jídlo čas, s chutí si ho připravit a sníst ho společně s někým, koho mám ráda, než se stresovat tím, co zrovna jím.

K čemu nám je, že si objednáme super zdravý salát z kvalitních místních surovin, když ho sníme ve spěchu
s počítačem před sebou a mobilem u ucha?

Kanárské ostrovy – Tenerife – a setkání s přáteli

Zkusme se proto u každého jídla zastavit, vypnout elektroniku kolem sebe a vychutnat si jídlo. Vnímat kombinaci chutí, konzistenci, teplotu i to, jak se po jídle cítíme.

Procházka po večeři jako skvělý závěr dne

Většina z nás už po večeři zůstává doma. V zimě jsme si s Honzou vyzkoušeli, že procházka po večeři nám pomáhá „vypnout“ po práci a čerstvý vzduch nám pomůže k lepšímu usnutí a kvalitě spánku. Stačí 15-20 minut! Moc doporučuji vyzkoušet a zařadit alespoň párkrát týdně.

Řecko – Korfu

Vím, že každý jsme jiní nejen svou osobností, ale také povinnostmi, které během dne máme. Přijde mi ovšem důležité najít si to, co mi den zlepší, po čem se cítím lépe. A ať už to jsou ranní studené sprchy, procházky se psem nebo obědy s přáteli, je důležité dělat tyto činnosti vědomě a užívat si je. Stresovat se tím, že ostatní dělají něco jiného, nikomu z nás nepomůže :).

Kristýna

Miluju, když je "klasika" ozvláštěna něčím novým. Jsem lektorkou jógy na paddle boardu. Protože na vodě vše získává úplně jiný rozměr. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.